info@yorukler.com.tr

MASİF PANEL

Masif Panel Ürünlerimiz

Masif Panel Üretimi

Masif Panel Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Masif panel aynı veya farklı ağaç türlerinden oluşan, kalınlık ve genişlikleri standartlaştırılan lataların, budak çatlak ve benzeri kusurlarından ayrılarak aynı zamanda renk ve desen ayrımı gerçekleştirildikten sonra uç uca eklenip veya tek parça halinde yan yana yapıştırılmasıyla oluşturulur.

Masif Panel ismi bu ürünü ilk üreten firmalar tarafından verilmiştir. Üretim şekli veya ürün özellikleriyle ilgisi yoktur. Masif panel ürünü lamine ahşaptan ilham alınarak üretilmiştir. Yani lamine edilmiş (dört tarafı silinmiş) lata ve kalasların üst üste veya yan yana eklenmesiyle oluşan kiriş – lamine kalas – lamine kutu vb.

Masif Panel ve Diğer Ahşap Paneller

Bizler de Yörükler Orman Ürünleri ve Kereste fabrikamızda yoğun olarak masif panel ve diğer ahşap panel ürünleri üretmekteyiz.

MDF, sunta, playwood, kontra tabla gibi yapısal (fiziksel) özellikleri bozulmuş levhalara muadil ürün olarak üretilmiştir. Masif panel ürünü yongalarına ayrılarak yapıştırılmadığı için, fiziksel ve kimyasal özellikleri bozulmadığından, diğer levha gruplarından ayrılır.

Masif Panel Üretiminde Kullanılan Ağaç Türleri

Sarı Çam (Pinus Slyvestres)

Türkiye’de Karadeniz ve Marmara’nın kuzeyinde, doğu ve kuzeydoğuda diğer bölgelerimize nazaran daha yoğun şekilde bulunur. Sarı çam; Reçinesi az ve fırınlama (mekanik kurutma) yöntemi ile tamamen yüzeyden uzaklaştırılabilen bir türdür. Teğet, enine ve radyal yüzeyleri birbirinden kolaylıkla ayrıldığından panelin yüzey uyumu üst düzeydir. Kerestesi tümüyle altın sarısı tonundadır, bu yüzden panel / masif panel üretiminde lataların renk ayrımı yapılmaz. Yumuşak bir tür olduğu için preslemede sıkıntı doğurmaz. Presleme süresi en kısa türdür. Yüksek basınçlara ihtiyaç duyulmaz. Presleme esnasında yüksek sıcaklıklar istemez. Bu yüzden tablanın pres sonrası artan sıcaklığına kondisyonlama süresi azdır.

Masif Panel üretiminde tercih edilen en iyi sarı çamlar Rusya – Sibirya bölgesinde yetişir. Bu bölgenin sarı çamlarından üretilen masif paneller çok yıllar sonra bile renk değiştirmez. Güneş ışınlarına maruz kalmış levhalar bile yamulma yapmaz.

İskandinav ülkelerinde yetişen sarı çamlar Sibirya sarı çamına nazaran daha reçinelidir. Ülkemizde yetişen sarı çamlar içerisinde Batı ve Doğu Karadeniz sarı çamları Sibirya sarı çamı kalitesindedir ve yerli üretimde tercih edilir. Sarı çam, %8 + 2 nem oranında yani tam kuru, yoğunluğu 490 kg / m3’dür. Bu oran mobilya üretiminde kullanılacak masif paneller için idealdir. Orta yoğunluklu MDF tablalarına, aynı kalınlarda eşdeğer ağırlık verir.